sobota, 13 sierpnia 2016

7 ŚWIĘTYCH ZIÓŁ POMOCNYCH PODCZAS AKTYWACJI I HARMONIZACJI CZAKR. autor tekstu Justin Faerman

tłumaczenie: Teresa Serafinowska
tekst źródłowy

Choć same czakry posiadają naturę energetyczną / eteryczną, każda z nich ma swego odpowiednika w organach fizycznych, gruczołach i układach ciała, które mają wpływ na jego funkcje. Kiedy te powiązane z nimi organy są zrównoważone i zdrowe, czakry też są na ogół zharmonizowane.

Jeśli w czakrach pojawia się energetyczna dysharmonia, na przykład w wyniku zaburzeń emocjonalnych, to powiązane z nimi części ciał fizycznych i eterycznych ulegają oddzieleniu, może też dojść do osłabienia narządów fizycznych. Ważne jest, aby fizyczną i eteryczną nierównowagę korygować ziołami oraz stylem życia. Można też pracować z pomocą oddechów, medytacji Krija jogi / jogi tantrycznej, qigong lub stosować inne formy leczenia - w zależności od upodobań.

Warto zapamiętać, że w systemie tradycyjnej medycyny chińskiej każdy organ koresponduje z konkretnym stanem emocjonalnym. Jest to ważne rozróżnienie, ponieważ jak wspomniano, wzorce emocjonalne również mają wpływ na funkcjonowanie czakr - w tym sensie, że negatywne emocje mają tendencję do zakłócania ich funkcji i zaburzają pozytywne stany emocjonalne. Za pomocą ziół równoważymy przypisane im narządy i gruczoły ciała, a tym samym - odpowiednie czakry. To ma dodatkową zaletę, ponieważ wspiera pracę nad powiązanymi z nimi emocjonalnymi wzorcami, które mogą mieć negatywny wpływ na czakry.

Istnieje wiele różnych praktyk – zarówno energetycznych jak i innych wcześniej opisanych, których ostatecznym celem jest uzdrowienie oraz zharmonizowanie czakr, które bywają skuteczne w różnym stopniu, co można przyrównać do wlania wody do dziurawego wiadra. Jeżeli odpowiednie gruczoły i organy są z jakiegoś powodu słabe, samo ładowanie ich rejonu Qi / praną, niekoniecznie będzie skuteczne i może nie uleczyć dysharmonii powstałych w ciele fizycznym. Aby doprowadzić te fragmenty ciała do równowagi, można zmienić styl życia oraz zastosować którąś z istniejących metod, jednak najbardziej potężne i skuteczne będzie zastosowanie odpowiednich leków ziołowych.

W sensie ogólnym, najwięcej korzyści uzyskasz, kiedy użyjesz następujących ziół jako dodatku do energetycznych / eterycznych praktyk opisanych powyżej. Mając to na uwadze, dla maksymalnej korzyści i uniknięcia nierównowagi w ciałach, polecam dwa sposoby przyjmowania tych ziół. Pierwszy z nich jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga zrozumienia, które czakry lub narządy / gruczoły /części ciała mogą być słabe. Jeśli to wiesz i chcesz usunąć zaburzenia, wtedy na pewno zechcesz wziąć konkretne zioła z poniższej listy. Z drugiej strony, jeśli nie masz pewności, co spowodowało nierównowagę lub gdzie ona zaistniała, zalecam mieszankę ze wszystkich opisanych poniżej ziół, w celu utrzymania równowagi w ciałach, aby nie powstałą żadna dysharmonia i aby nie zaniedbać żadnej czakry czy części ciała.

1. Czakra podstawy ((Mooladhara) – szyszynka i układ moczowo - płciowy.

Zalecane ziele: Shilajit / mumio

Chociaż mumio nie jest zielem w tradycyjnym sensie, jest produktem ubocznym pochodzącym od różnych ziół, ponieważ jest zestaloną żywicą z prehistorycznych lasów, zagęszczoną przez milenia pod ciężarem Himalajów. Silnie uziemiające, regenerujące i odmładzające, bogate w minerały oraz związki, które dosłownie odnawiają organizm na podstawowym poziomie. W tym sensie czakra podstawy jest również fundamentem układu czakr i pomaga pozostać w energetycznym uziemieniu. Mumio działa również na szereg innych układów, narządów i gruczołów w ciele oraz daje wiele godnych uwagi korzyści, z którymi można zapoznać się m.in. w tym artykule (od.tł. - lub szperając w Internecie) consciouslifestylemag.com/shilajit-benefits-ancient-superfood, ponieważ jest ich zbyt wiele, aby omawiać je w tym tekście.

2. Czakra sakralna (Swadhisthana) – narządy płciowe i nerki

Zalecane ziele: cytryniec chiński

Cytryniec jest niesamowitą rośliną, której spożywanie przynosi ciału wiele korzyści, lecz szczególnie polecane jest dla wzmocnienia oraz wyregulowania pracy narządów płciowych, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jako łagodny środek moczopędny, działa też oczyszczająco na różne ścieżki energetyczne biegnące przez ten obszar ciała i jest szczególnie odżywczy dla nerek, co czyni go doskonałym suplementem dla tej czakry, ponieważ leczy wszelkie podstawowe dysproporcje w jej obrębie.

3. Splot słoneczny (Manipura) – przewód pokarmowy, jelita i nadnercza

Zalecane ziele: pyłek sosnowy

Manipura jest pod wieloma względami siedzibą mocy w ciele eterycznym i fizycznym, system trawienny odpowiada za to, co przemienia spożywane pokarmy na energię witalną dla ciała. Gdy system trawienny jest słaby, cierpi cały organizm. Trzecia czakra jest także eteryczno – emocjonalną siedzibą pewności siebie i poczucia osobistej mocy. W związku z tym, kiedy istnieje dysharmonia lub człowiek jest słaby, objawia się to strachem i niepokojem, ponieważ te emocje powstają, gdy brak nam pewności siebie. Termiczne bio-skany tysięcy ludzi dokonywane podczas badań prowadzonych na dużą skalę przez główne uniwersytety, wykryły, że te emocje są najczęściej skumulowane i ujawniają się na poziomie trzeciej czakry.

W tym sensie ciału potrzeba wzmocnienia, które może dać kilka ziół, między innymi pyłek sosnowy. Jest on jednym z najcenniejszych leków darowanych nam przez naturę, ponieważ jest bogaty w DHEA, główny prekursor hormonalny ciała, który bezpośrednio odżywia nadnercza i równoważy cały układ hormonalny / wszystkie gruczoły, co ma fundamentalne znaczenie dla osobistej mocy oraz Jaźni. Pyłek sosnowy jest także wyjątkowo bogaty w rzadkie i ważne składniki odżywcze, przy czym odżywia ciało na głębokich poziomach, poprawia słabe trawienie (powszechne u wielu ludzi), a dodatkowo daje wsparcie energetyczne, bez względu na to, w jakiej fazie życia ktoś się znajduje. Jest idealnym suplementem dla trzeciej czakry.

4. Czakra serca (Anahata) – serce i płuca

Zalecane ziele: grzyb reishi

Według tradycji taoizmu grzyb reishi jest uważany za środek najsilniej wzmacniający Qi, co oznacza, że zwiększa przepływ siły życiowej do serca i w efekcie je wzmacnia. Działa również uspokajająco i harmonizująco na układ nerwowy, pomaga odzyskać emocjonalną równowagę. Działa na wiele sposobów. Reishi jest też najlepszym tonikiem shen,co znaczy, że karmi ducha. Ponieważ czakra Anahata stanowi bramę do wyższej świadomości i serca, jest jednym z kluczowych centrów intuicyjnych ciała. Zwiększa przepływ krwi do serca i płuc, dodatkowo wspiera narządy podlegające czakrze serca.

5. Czakra gardła ((Vishuddhi) – układ tarczycowy

Zalecane ziele: Kelp / wodorosty

Chociaż zdrowie tarczycy zależy od wielu czynników, chyba najbardziej istotnym z nich jest biodostępny jod. I nie ma lepszego źródła jodu niż wodorosty. Wodorosty morskie są bogate w jod i inne ważne mikroelementy, dostarczają organizmowi licznych surowców odżywczych, które są trudne do uzyskania, przy czym wyraźnie brakuje ich we współczesnej zachodniej diecie, nawet u tych, którzy odżywiają się bardzo zdrowo. Jod i minerały pochodzące z wodorostów wzmacniają też cały układ hormonalny / gruczoły jako całość, przez co stanowią doskonały dodatek do diety dla każdego, komu zależy na utrzymaniu energii lub uzdrowieniu.

6. Czakra trzeciego oka (Ajna) – szyszynka, mózg

Zalecane roślina : gotu kola

Według starożytnej indyjskiej medycyny holistycznej jednym z najważniejszych ziół jest gotu kola – ziele silnie działające na umysł / mózg i gruczoły. Ogólnie gotu kola zwiększa pobór tlenu do mózgu i do komórek ciała, a długie przyjmowanie powoduje u ludzi wzrost inteligencji. Udowodniono też, że zwiększa i harmonizuje komunikację pomiędzy półkulami mózgu, z tego prawdopodobnie powodu była często tradycyjnie używana przez osoby medytujące. Zsynchronizowane półkule mózgowe powodują mierzalne zmiany stanu fal mózgowych do częstotliwości alfa, gamma i teta, które są związane z poszerzonymi stanami świadomości. Gotu kola jest też odpowiedzialna za bezpośrednie działanie na szyszynkę i częściowo, ze względu na fakt, że jest to środek rozszerzający naczynia krwionośne, powoduje jednocześnie większy przepływ krwi oraz tlenu do kluczowych miejsc w obrębie mózgu i ciała.

Hindusi uważają również, że to ziele silnie równoważy przysadkę mózgową i czakrę korony, co powoduje upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Pod tym względem można je traktować jako swego rodzaju skrót pomagający uzyskać wyższe stany świadomości i jest kluczowym środkiem harmonizującym mózg oraz wyższe czakry.

7. Czakra korony (Sahasrara) – przysadka mózgowa

Zalecana roślina: szałwia

Zamierzam tutaj dokonać niecodziennego zalecenia. Prawie każdy wie, że szałwia jest zazwyczaj używana jako ziele do palenia / okadzania (poprzez wytwarzanie dymu), ale może być też stosowana wewnętrznie, wtedy działa podobnie – oczyszcza ciało eteryczne i fizyczne z blokad energetycznych oraz dysharmonii, a także z innych niszczących wpływów. Ponieważ czakra korony jest bramą pomiędzy wyższymi niefizycznymi planami / energiami a ciałem, wypada zasugerować, że szałwia posłuży jako środek do energetycznego oczyszczania i harmonizowania, który przyniesie głębokie skutki fizyczne. Ostatnio odkryto, że szałwia zwiększa właściwości głębokiej percepcji, inteligencję, funkcjonowanie mózgu i pamięć, a ludzie intuicyjnie dostrojeni do głębszego działania szałwii zauważą także silniejszą wrażliwość na energie subtelne, co dodatkowo uzasadnia jej używanie jako tonika dla siódmej czakry. Używana w tandemie z gotu kolą wzmacnia i wyważa wszystkie narządy fizyczne, gruczoły oraz układy podlegające czakrze korony.

Poszukując tych ziół, trzeba zwracać uwagę, aby były organiczne, z naturalnych, w miarę możliwości biodynamicznych upraw i wybierać takie, które są jak najmniej przetworzone w niskich temperaturach, ponieważ powinny zachować jak najwięcej składników odżywczych – wtedy mają większą moc. Przyjmowanie powinno być intuicyjne, należy zacząć od niewielkich ilości i dawek, tak aby dobrze czuć się w ciele podczas przyzwyczajania się do nich i do skutków ich przyjmowania. Należy też robić kilkudniowe przerwy, aby ciało mogło przetworzyć zmiany.

1 komentarz:

  1. Swietny material, czas zakupic zestaw az jestem ciekawy dzialania pylku sosny, pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń